Osnovna muzička škola "Dr Dragutin Gostuški" Pirot

Ne možete da se naterate da učite na vreme i da u tome istrajete. Nemate snage ili koncentracije da uradite sve kako treba. Razmišljate da odustane od učenja koji ste započeli. Problem je u motivaciji za učenje.

Motivacija su svi oni faktori unutar vas koji vas podstiču, održavaju i kanališu vaše ponašanje u svrhu postizanja cilja.

Motivacija u učenju su oni činioci koji pokreću, organizuju, usmeravaju i određuju intenzitet i trajanje aktivnosti učenja.

Kada vas inspiriše neki veliki cilj, neki izvanredan projekat, sve vaše misli su usmerene ka tome. Vaš um prevazilazi granice, vaša svest se širi u svim pravcima i vi se nađete u novom, ogromnom i divnom svetu.

Glavni podsticaj učenju jesu pozitivan stav i volja, pozitivne misli i očekivanja. Gotovo 50% uspeha zavisi od toga koliko imamo pozitivna gledišta. Ono što mislite o sebi u velikoj meri utiče na vaša očekivanja, raspoloženje, rezultate. Uspeh zavisi više od trenutnog stanja, nego od sposobnosti.

Tokom procesa učenja, motivacija je jedna od najvažnijih komponenti koja deluje na ishode učenja.

Strategije za podizanje motivacije u učenju:

  1. Napravite ugovor sami sa sobom da ćete održati reč
  2. Ne čekajte inspiraciju za učenje
  3. Ispunite preduslove za dobro učenje – uredite svoj prostor, svetlost, sto…
  4. Planirajte svoje učenje
  5. Ne cekajte zadnji dan za učenje
  6. Ne postavljajte niske ciljeve
  7. Postignite male uspehe na početku
  8. Ne gledajte negativno na greške
  9. Nagradite se za svaki uspeh ili zadatak

Motivacija je ono što te tera da počneš, a navika je ono što te tera da nastaviš.

(Anonimni autor)