Историјат
Потреба за музичким образовањем у Пироту је постојала још педесетих година двадесетог века. Часове клавира, хармонике, гитаре и виолине држали су наставници који су се овде доселили из иностранства или Пироћанци који су знали да свирају неки инструмент. Наставници музичке културе у школама и тада Педагошкој академији излазили су у сусрет потребама заинтересоване и талентоване деце и омладине, показујући им прве ноте и учећи их првим тоновима.
При Културно-уметничком друштву Пирота радиле су својевремено инструменталне секције.
Школске 1995/96. године основано је издвојено одељење Музичке школе „Стеван Мокрањац“ из Зајечара у Пироту. Талентовани ученици нашег града освајали су награде под именом Музичке школе Зајечар. Све је то био велики мотив и потреба да се у самом Пироту отвори самостална музичка школа коју ће представљати пиротски ђаци. Иницијатива за осамостаљивањем основне музичке школе у Пироту резултирала је оснивањем основне музичке школе у Пироту, октобра 2002. године. Тада је школа отпочела свој самостални рад.
Школа је основана одлуком Владе Републике Србије бр.610-13665/2002 од 3.10.2002. године („Службени гласник РС“,бр. 64/2002).
Назив Школе је: Основна музичка школа „Др Драгутин Гостушки“ Пирот а у правном промету се равнопрвно користи скраћеница ОМШ „Др Драгутин Гостушки“.
Седиште Школе је у Пироту, у ул. Вука Караџића 1.
Простор за свој рад школа је тада добила у просторијама ОТП банке на 4. спрату. У почетку поред учионица радио је и ресторан менза радника полиције. Били су то неадекватни услови за рад. Временом, школи је припао и тај део простора који је пренамењен у концертну салу. Борбу за добијање простора школе отпочела је прва директорка школе, наставили су да је воде и наредни директори, али решавање истог проблема траје и даље. Школа и даље има статус подстанара у згради банке. Мале и неадекватне просторије без звучне изолације отежавају услове рада, отежавају даљи развој школе, али то не спречава запослене и ученике да свој рад обављају професионално, да уче посвећено и да свој успех крунишу освајањем бројних награда.
У школи је у почетку постојао одсек клавира, виолине и хармонике, а десетак година касније је отворен одсек гитаре. Последњих година повећао се број наставника инструмената, па самим тим и број ученика је знатно већи. Почело се са тридесетак ученика да би сада тај број достигао две стотине у једној школској години. Интересовање ученика за све одсеке је велико.
Школао бавља своју делатност у Пироту, у седишту, односно у матичној школи, и у издвојеним одељењима:
ОШ „Христо Ботев“, ул. Христо Ботев бр. 3, у Димитровграду,
Школске 2007/2008. године на захтев општине Димитровград отворено је издвојено одељење у овој општини. Са радом су почела три одсека: клавир, виолина и хармоника.
Настава инструмената ( клавир, виолина и хармоника) као и групна настава одвијају се у просторијама основне школе „Христо Ботев“ . Настава се одвија у поподневној смени.
ОШ „Деспот Стефан Лазаревић“, ул. 7. Јула 26, у Бабушници.
На иницијативу општине Бабушница, а решењем Министарства просвете, науке и технолошког развоја републике Србије од 6.12.2017. године, наша школа је верификована да обавља делатност основног музичког образовања и васпитања и у издвојеном одељењу у Бабушници, у простору ОШ „Деспот Стефан Лазаревић“ у Бабушници. Школске 2017/2018. године почело је са радом издвојено одељење ОМШ „Др Драгутин Гостушки“ у Бабушници. У издвојеном одељењу доступни су одсеци клавира, виолине, хармонике и гитаре.
Прва генерација у овом одељењу је уписана и похађа наставу од септембра школске 2018/2019. године. Тада се у први разред уписало девет ученика. Касније је интересовање ученика за музичко образовање у овом одељењу је све веће и бележи се раст у броју уписаних ученика сваке године.
Поносни смо на успехе наших садашњих и бивших ученика носиоца различитих признања, као и на наставнике који су у раду са децом оставили посебан траг у препознавању ученика ове школе.
Желимо да у нашој школи у подржавајућој атмосфери, уз добру техничку опремљеност, ученици и запослени напредују, а да нам родитељи буду активни партнери у образовању и васпитању наших ученика.